Logo

Godziny otwarcia

Pon - Pt, 8:00 - 16:00

Zadzwoń

+48 579 648 800
serwis klimatyzacji
Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Sercem układu rekuperator. To on odpowiada za wentylację mechaniczną w domu. Urządzenie kontroluje ruch powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczenia. Rekuperator to krzyżowy wymiennik ciepła. Zaciąga zimne, świeże powietrza z zewnątrz, ogrzewa je i usuwa z pomieszczenia powietrze brudne, nasycone dwutlenkiem węgla. Rekuperacja to system, który służy do wymieniania zużytego powietrza na czyste, przy odzyskiwaniu części pozyskanego już ciepła. Rekuperator nie tylko ogrzewa świeże powietrze, ale również oczyszcza je z alergenów i zanieczyszczeń. To właśnie dzięki temu, możemy oszczędzić na ogrzewaniu. Rekuperacja w domu wiąże się z licznymi udogodnieniami. Obok mierzalnych oszczędności oferuje bardzo wysoki komfort użytkowania pomieszczeń, których nie musimy wietrzyć. Decydując się na montaż rekuperacji możemy cieszyć się czystym i świeżym powietrzem bez wpuszczania do domu zapachów oraz hałasów z zewnątrz. To duże udogodnienie, w szczególności dla mieszkańców dużych miast oraz właścicieli domów położonych w niedalekim sąsiedztwie dróg.

Rodzaje wymienników w centralach

Wymiennik krzyżowy

wymiennik krzyżowy

Jest to najczęściej wykorzystywany wymiennik dzięki któremu czyste powietrze z zewnątrz i zanieczyszczone powietrze z wewnątrz płyną na przemian pomiędzy oddzielającym je płytami.

Wymiennik obrotowy

wymiennik obrotowy

Rekuperator zawiera ruchomy wymiennik, który obracając się przechodzi naprzemiennie przez obszar powietrza wywiewanego oraz nawiewanego. Wymiennik pełni funkcję magazynu dla energii cieplnej oraz napędzany jest silnikiem na prąd stały.

Wymiennik przeciwprądowy

wymiennik przeciwprądowy

Ostatnim rodzajem wymiennika jest przeciwprądowy, wykonany z umieszczonych równolegle płyt, przez co powietrze przepływa w przeciwnych kierunkach. Jego sprawność może wynieść nawet 90%.

Czy Twój dom potrzebuje rekuperacji?

Każde pomieszczenie potrzebuje systemu wentylacji. To od Ciebie zależy, na który system się zdecydujesz. Możesz wybrać tradycyjną wentylację grawitacyjną (kominy) oraz instalację rekuperatora ciepła.

Jeżeli przed Tobą budowa domu energooszczędnego, najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja rekuperacji. System rekuperacji w domu zapewni Ci komfort życia, zdrowsze powietrze oraz mierzalne oszczędności.

Kiedy zainstalować rekuperację?

Rekuperacja to system, którego projekt należy wykonać już na etapie budowy domy. Możliwa jest jednak instalacja rekuperacji w już wybudowanym domu. Stanowi to element popularnej termomodernizacji, do której możemy uzyskać dofinansowanie (program „Czyste Powietrze”). Dodatkowo instalacja systemu w stojącym już domu, wymaga dodatkowych kosztów i większej ingerencji w konstrukcję domu.

kiedy zainstalować rekuperację?
zalety rekuperacji
Korzyści z montażu rekuperacji:
  1. od 75% do 90% oszczędności na stratach ciepła
  2. wysoka jakość powietrza
  3. brak wilgoci i grzybów w pomieszczeniach
  4. mniejsza ilość kurzu w domu
  5. usuwanie nieprzyjemnych zapachów w domu
  6. brak zanieczyszczeń z zewnątrz np. dym, smog
  7. utzrymywanie wilgotności powietrza
Montujemy najlepsze rekuperacje na rynku
centrale komfovent centrale komfovent
Centrale wentylacyjne Komfovent Domekt z automatyką C6M

Komfovent to jedna z marek, które przywiązują szczególną uwagę do trwałości i bezawaryjnej pracy oferowanych urządzeń. Dlatego każda centrala wentylacyjna przed przekazaniem użytkownikowi przechodzi kilkuetapowy proces kontroli jakości. To gwarancja sprawnej pracy systemu wentylacji mechanicznej, przy zachowaniu niskich kosztów jego utrzymania. Dodatkowo centrale komfovent wyposażone są w prostą i intuicyjną automatykę do zarządzania pracą urządzenia z każdego miejsca na świecie.

Rekuperatory Komfovent charakteryzują się:
  • wysoką jakością,
  • bardzo dobrymi parametrami technicznymi,
  • zaawansowaną automatyką plug&play,
  • szeroki zakresem wydajności,
  • innowacyjnością,
  • energooszczędnością.
dowiedz się więcej
centrala vallox centrala vallox
Centrale wentylacyjne Vallox

Rekuperatorem Vallox można sterować z dowolnego miejsca z dostępem do internetu przy pomocy MyVallox Cloud. Urządzenie łączy prostotę obsługi wraz z bardzo dobrą efektywnością energetyczną. Wbudowany czujnik wilgotności oraz dwutlenku węgla sprawią, że jednostka wentylacyjna idealnie dostosuje się do warunków panujących w domu użytkownika. Istnieje możliwość podłączenia jednostki do budynku przy pomocy interfejsu ModBus.

Rekuperatory Vallox charakteryzują się:
  • zintegrowany czujnik wilgotności,
  • zintegrowany czujnik CO2,
  • innowacyjny oszczędny system odszraniania wymiennika, wyeliminowana nagrzewnica wstępna,
  • modulowany ByPass,
  • nagrzewnica wtórna elektryczna 900W,
  • przeciwprądowy 100% aluminiowy wymiennik ciepła,
  • graficzny przewodowy panel sterujący MyVallox Control,
  • bezzapachowy syfon Silent Click.
dowiedz się więcej
Masz pytania?
Czekamy na Twój kontakt!
Jakub Dobruchowski
Starszy Inżynier Sprzedaży

  +48 579 959 800
  kuba@hvacsystems.pl
Łukasz Szprync
Kierownik Działu Instalacji

  +48 692 203 189
  lukasz@hvacsystems.pl