jak dobrać rekuperator?Budowa nowego domu wiąże się z możliwością wyboru nowych, energooszczędnych technologii. Jedną z nich jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jak dobrać rekuperator? Z pewnością nie jest to decyzja, którą można pozostawić przypadkowi. Przy zakupie rekuperatora nie warto również w 100% polegać na cenie urządzenia. Decyzję należy oprzeć na konkretnych parametrach. W poniższym artykule podpowiadamy jak dobrać rekuperator i na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu urządzenia.

Parametr pierwszy: Wydajność rekuperatora

Wydajność rekuperatora określa ilość powietrza (m3) nawiewanego do pomieszczeń w ciągu godziny (h). Czynnikami decydującymi o tym, jaka powinna być wydajność urządzenia są konkretne liczby, a więc liczba domowników i liczba pomieszczeń. Zgodnie z wytycznymi UE do każdej sypialni i pokoju dziennego powinno się dostarczać od 20 do 30 m3/h przefiltrowanego powietrza na mieszkańca. Taka sama ilość powietrza powinna być usuwana z pomieszczeń brudnych/mokrych, a więc łazienki, toalety i kuchni.

Parametr drugi: Montaż rekuperatora

Drugim ważnym czynnikiem, który powinien być brany pod uwagę przy wyborze rekuperatora jest sposób jego montażu. Na tym etapie należy odpowiedzieć sobie m.in. na pytanie Gdzie zostanie zamontowany rekuperator? Ile miejsca możemy przeznaczyć na montaż urządzenia? Jaki będzie najbardziej optymalny układ króćców przyłączeniowych?

W przypadku, kiedy dysponujemy ograniczoną przestrzenią montażową dobrym wyborem może się okazać rekuperator podwieszany. Urządzenie charakteryzuje się płaską konstrukcją i jest przeznaczone do montażu bezpośrednio pod sufitem. Alternatywą może być rekuperator o kompaktowych wymiarach, których rozmiar pozwala na instalację np. w szafce w pralni czy innym dyskretnym miejscu.

Parametr trzeci: Klasa energetyczna i głośność

Wybierając pralkę czy zmywarkę zwracamy uwagę na klasę energetyczną urządzenia. Zależy nam na tym, aby sprzęt był jak najbardziej energooszczędny. Także rekuperatory różnią się od siebie pod względem zużywanej energii. Przed zakupem warto więc sprawdzić klasę energetyczną urządzenia oraz jego moc akustyczną. W przypadku mocy akustycznej wartość powinna być jak najniższa. To zapewni nam cichą pracę urządzenia, która ma bardzo duże znaczenie dla komfortu użytkowania wentylowanych pomieszczeń.

Wszystkich zainteresowanych montażem wentylacji mechanicznej z rekuperacją zapraszamy do kontaktu. Zespół HVAC SYSTEMS z przyjemnością odpowie na wszystkie pytania i pomoże w wyborze najbardziej optymalnego urządzenia do Państwa domu.