ile kosztuje pompa ciepla pompa ciepla cena

Właściciele domów jednorodzinnych coraz chętniej wykorzystują odnawialne źródła energii do ogrzewania nieruchomości i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Chodzi tutaj nie tylko o ekologiczne podejście, ale także o znaczne oszczędności, jakie niesie ze sobą ich wykorzystanie. 

Co to jest pompa ciepła?

Działanie pompy ciepła najlepiej porównać do klimatyzatora. Działa ona na tej samej zasadzie, jednak na odwrót. Oznacza to, że pobiera ciepło z otoczenia, w zależności od rodzaju pompy może być to powietrze, woda czy grunt, a następnie przekazuje je do pomieszczenia. To rozwiązanie nowoczesne i ekologiczne. Urządzenie wykorzystuje zgromadzoną w środowisku naturalnym energię, a podczas procesu nie wytwarza spalin czy popiołu. 

Dodatkową, ogromną zaletą instalacji pompy ciepła, jest uniezależnienie się od cen paliw na rynkach. W dzisiejszych czasach to wyjątkowo ważny argument. 

Odpowiednio dobrana pompa ciepła może stanowić samodzielne źródło ogrzewania w domu. Istotne jest odpowiednie dobranie mocy. 

Od czego zależy jej cena?

Na końcową cenę wpływ ma kilka czynników. Planując wycenę pod uwagę należy wziąć przede wszystkim rodzaj pompy ciepła. Powietrzne pompy ciepła to obecnie najpopularniejsze i ekonomiczne rozwiązanie. Dodatkowo, na cenę ma wpływ:

  • – Moc grzewcza pompy ciepła
  • – Rodzaj instalacji w budynku
  • – Klasa energetyczna budynku
  • – To, na którym etapie wykonywana jest instalacja. Zdecydowanie łatwiej zrobić ją w dopiero powstającym budynku niż modernizować

Gruntowa pompa ciepła to najdroższy rodzaj. Jej cena wraz z instalacją często jest o około 15-20 tysięcy wyższa niż w przypadku powietrznej pompy ciepła. 

Patrząc jednak na to z drugiej strony, jeżeli chodzi o gruntową pompę ciepła, to największą inwestycją jest wykonanie całej instalacji i odwiertów. Prawidłowo dobrana jednostka bez problemu będzie funkcjonowała przez kilkadziesiąt lat, a w przypadku jej awarii wystarczy tylko ten element wymienić na nowy. 

Pompa ciepła – cena

W sklepach dostępne są urządzenia w cenach nawet w granicach 10 tysięcy. Widząc to, inwestorzy dziwią się wysoką ceną na ostatecznym wyliczeniu. Wszystko przez to, że jest to koszt samego urządzenia, a nie kompletnej instalacji. Do ceny urządzenia należy więc doliczyć cenę instalacji hydraulicznej, koszty zbiorników na wodę, a w przypadku gruntowej pompy ciepła cenę odwiertów. 

Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?

Niemożliwe jest podanie szczegółowych wyliczeń, gdyż te zależą od wielu czynników, w tym także od regionu gdzie montowana jest dana pompa ciepła. Jednak szacuje się, że koszty ogrzewania za pomocą pompy ciepła są o około 50% niższe niż w przypadku instalacji gazowej. 

Dofinansowanie do pompy ciepła

Choć w pierwszej chwili wizja inwestycji kilkudziesięciu tysięcy złotych w źródło ogrzewania wydaje się być przerażająca, to warto się nad tym zastanowić. Przede wszystkim dlatego, że sam piec gazowy czy inne źródło ogrzewania, to także wydatek. A poza tym, istnieje możliwość uzyskania dotacji na instalację pompy ciepła w ramach programu Czyste Powietrze. W przypadku budynków termomodernizowanych może to być kwota w wysokości nawet 27 tysięcy złotych. Wsparcie finansowe obejmuje także koszt poniesienia niezbędnych prac termomodernizacyjnych w budynku. Kolejną zaletą inwestycji jest możliwość odliczenia kosztów od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Oznacza to, że po odliczeniu otrzymanych dotacji, koszt instalacji pompy ciepła zwróci się w zaledwie kilka lat. 

Sprawdź również: Czym ogrzewać dom? Dotacja do wymiany ogrzewania.