dotacja do wymiany ogrzewania dofinansowanie do wymiany pieca

Z roku na rok restrykcje dotyczące emisji spalin do środowiska są coraz większe i dotyczy to także gospodarstw domowych. Do końca 2021 roku należało wymienić stare piece i kotły, które nie spełniały wymogów co najmniej klasy 3. Aby pomóc mieszkańcom w tak dużej inwestycji powstały programy oferujące bezzwrotne dofinansowanie. 

Dlaczego warto wymienić źródło ogrzewania?

Większość osób wie, że takie są wymagania i podyktowane jest to główne względami ekologicznymi. Jednak warto podkreślić, że taka wymiana przynosi także szereg korzyści dla samego gospodarstwa domowego. Nowoczesne piece są przede wszystkim wygodne w obsłudze, a czasami nawet bezobsługowe. Wystarczy tylko odpowiednio zaprogramować parametry, a resztą zajmie się komputer. Niektóre modele posiadają dodatkowe sterowniki, które same decydują jaka temperatura powinna panować w mieszkaniu na podstawie pobieranych z zewnątrz wartości. To łączy się z kolejną zaletą czyli oszczędnością czasu. Dzięki temu, że praca takiego urządzenia jest automatyczna, nie wymaga on doglądania. Dodatkowo, nowoczesne piece są po prostu bezpieczne. Ryzyko zaczadzenia jest zdecydowanie niższe niż w przypadku starego “kopciucha”. Urządzenia te są czyste i nie produkują produktów ubocznych spalania takich jak np. popiół. Dzięki temu piec może stać w tym samym miejscu co np. wieszak na ubrania wierzchnie. 

Ekologiczne źródła ciepła – czyli jakie?

Dofinansowanie obejmuje wymianę starego źródła ciepła na paliwo stałe, na nowoczesne, które spełnia najwyższe normy. Do takich wysokiej jakości źródeł ciepła możemy zaliczyć:

  • Pompę ciepła
  • – Kocioł gazowy
  • – Kocioł kondensacyjny
  • – Kocioł na pellet drzewny
  • – Ogrzewanie elektryczne

Każde z nich posiada także określone wymagania co do klasy energetycznej, a także dodatkowych wymaganych dokumentów. 

Ogólnopolski program Czyste Powietrze

Głównym celem programu “Czyste Powietrze” jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery i poprawa jakości powietrza, które od wielu lat jest bardzo złej jakości. W ramach programu beneficjenci mogą otrzymać bezzwrotną dotację na wymianę urządzenia na nowe. Dotacja obejmuje także koszty doprowadzenia instalacji czy demontażu starego i montażu nowego urządzenia. Wsparcie udzielane jest na zakończoną inwestycję, jednak nie później niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Program Czyste Powietrze – jaka jest wysokość dotacji?

Program uwzględnia kryteria dochodowe i to od nich zależy wysokość uzyskanej dotacji. Od niedawna możliwe jest także otrzymanie prefinansowania, które obejmuje wypłatę części dotacji na konto wykonawcy w ramach zaliczki. Jest to ułatwienie dla tych, którzy nie posiadają środków własnych na inwestycję. W podstawowym poziomie dofinansowania można otrzymać do 30 tysięcy złotych, w poziomie podwyższonym do 37 tysięcy złotych, a z prefinansowaniem nawet do 47 tysięcy złotych. Najwyższy poziom dofinansowania to kwota 69 tysięcy złotych lub nawet 79 tysięcy złotych w opcji z prefinansowaniem. 

Sprawdź również: Czym ogrzewać dom? Ile kosztuje pompa ciepła?