Czym ogrzwać dom - ogrzewanie klimatyzacją

 

 

Inwestorzy, którzy budują lub posiadają dom jednorodzinny wiedzą, że wybór źródła ogrzewania, to nie jest wcale prosta decyzja. Jednak warto zwrócić uwagę na to, które być może nie wszystkim przychodzi jako pierwsze na myśl, a mianowicie klimatyzator. Co prawda, większość osób zakłada go po to, aby cieszyć się przyjemnym chłodem we wnętrzu podczas panujących na zewnątrz upałów, jednak może on służyć także do ogrzewania pomieszczeń. Wystarczy, że wybierzesz model do tego dostosowany. 

Klimatyzatory, które posiadają funkcję grzania składają się z dwóch elementów – jednostki znajdującej się na zewnątrz i tej wewnętrznej. W momencie, kiedy zostanie uruchomiona funkcja grzania jednostka zewnętrzna przekazuje energię z zewnątrz do wewnątrz, gdzie następuje jej podgrzanie.

Klimatyzator to świetne rozwiązanie awaryjne, szczególnie teraz, kiedy mówi się o niepewnej sytuacji jeżeli chodzi o gaz, ale także inne źródła ogrzewania jak węgiel. 

Koszty ogrzewania klimatyzatorem

Słysząc o tego typu rozwiązaniach większość od razu je odrzuca, uważając, że są po prostu zbyt drogie i mało wydajne. Na wydajność klimatyzatora bardzo duży wpływ ma temperatura na zewnątrz. Oznacza to, że są one idealnym rozwiązaniem do ogrzania domu podczas wczesnej jesieni czy wiosny, kiedy temperatury na zewnątrz nie są jeszcze tak niskie. Warto także samodzielnie sprawdzić i przekalkulować koszt ogrzewania. Potrzebna będzie do tego znajomość poboru mocy klimatyzatora w trybie grzania. Jak obliczyć koszt ogrzewania? 

Wystarczy pomnożyć pobór prądu przez potencjalną liczbę godzin pracy klimatyzatora w miesiącu. Wynik ten należy podzielić przez cenę za 1 kWh. Przeliczając te wartości z pewnością zobaczysz, że cena ogrzewania klimatyzatorem wcale nie jest wysoka. 

Zalety ogrzewania klimatyzacją

Każdy pragnie, aby w domu czy mieszkaniu panował odpowiedni komfort termiczny. To sprawia, że zdecydowanie lepiej funkcjonuje się we wnętrzu. Klimatyzator to urządzenie, które świetnie sprawdzi się zarówno do ochłodzenia domu jak i ogrzania go. 

Energooszczędność

Ogrzewanie klimatyzatorem to wbrew pozorom tanie rozwiązanie. Klimatyzator potrafi ogrzać pomieszczenie w ciągu kilku – kilkunastu minut. Oznacza to, że jest dużo bardziej wydajny niż np. grzejniki elektryczne, które potrzebują zdecydowanie więcej czasu do ogrzania pomieszczenia. Biorąc ten fakt pod uwagę może okazać się, że ogrzewanie klimatyzatorem jest tak naprawdę tańsze niż stosowanie grzejników.

Ekologiczne rozwiązanie

Ogrzewanie klimatyzatorem to także dbałość o ekologię. Ostatnio dużo mówi się o tym, że Polska jest w czołówce krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. Klimatyzatory podczas procesu grzania czy chłodzenia nie wydzielają spalin ani pyłów. Dodatkowo, posiadają systemy filtrujące, które potrafią zatrzymać podstawowe zanieczyszczenia z powietrza, które trafia do pomieszczenia. 

Estetyka i wygoda

Ogrzewanie klimatyzacją to wyjątkowo proste w obsłudze rozwiązanie. Najnowocześniejsze modele umożliwiają sterowanie za pomocą aplikacji, więc możesz wygodnie zmieniać temperaturę z kanapy, a nawet zadbać o ogrzanie pomieszczenia, kiedy nie ma Cię jeszcze w domu. Dodatkowo urządzenia te pracują naprawdę cicho, a same jednostki, które znajdują się w pomieszczeniach są nowoczesne i estetyczne. 

Dofinansowanie do ogrzewania domu

Zakup klimatyzacji z funkcją grzania może zostać odliczony od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Należy jedynie wykazać związek pomiędzy poniesionymi wydatkami, a przedsięwzięciem termomodernizacyjnym. 

Sprawdź również: Dotacja do wymiany ogrzewania.