Logo

Godziny otwarcia

Pon - Pt, 8:00 - 16:00

Zadzwoń

+48 579 648 800
Gruntowa pompa ciepła

Gruntowa pompa ciepła to inwestycja w niewyczerpalne i odnawialne źródło energii. Tego typu urządzenie w miesiącach chłodnych skutecznie ogrzeje twój dom, a latem schłodzi powietrze, które znajduje się wewnątrz budynku. Gruntowa pompa ciepła zastępuje dwa urządzenia – pompę i klimatyzację. Te dwie funkcje mamy w jednym systemie.

zasada działania gruntowej pompy ciepła
Gruntowe pompy ciepła - jak działają?

Gruntowe pompy powietrza pobierają energię cieplną skumulowaną w ziemi ogrzewanej przez słońce. Pozyskiwana przez pompę gruntową energia służy do ogrzewania budynku. Pobieranie ciepła z gruntu jest możliwe dzięki wykonanym w ziemi odwiertom lub wykopom, w których instalowane są wymienniki gruntowe. System gruntowej pompy ciepła – osiąga największą wydajność w systemie: pompa + ogrzewanie podłogowe. Nie oznacza to jednak, że system nie zadziała skutecznie przy systemie grzejnikowego ogrzewania.

Gruntowa pompa ciepła - cena

Całkowity koszt gruntowej pompy ciepła zawiera: zakup urządzania, jego montaż oraz wykonanie dolnego źródła ciepła . Ciepło zawarte w gruncie stanowi tzw. „dolne źródło ciepła” dla pompy ciepła i jest odbierane z gruntu za pomocą wymienników ciepła, najczęściej o konstrukcji rurowej:

 1. pionowe gruntowe wymienniki ciepła (pionowe GWC; sondy gruntowe; sondy pionowe)
  • pojedyncza U-rura
  • podwójna U-rura
 2. poziome gruntowe wymienniki ciepła (poziome GWC; kolektory gruntowe)
  • liniowe
  • spiralne
Wymagania przy gruntowej pompie ciepła

Wybór dolnego źródła zależy od możliwości terenu, wydajności cieplnej gruntu oraz zapotrzebowania budynku na ciepło. Dokładną kalkulację wykona dla Ciebie firma zajmująca się montażem gruntowych pomp ciepła. Otrzymasz dokładny projekt montażu takiego systemu.

Firma HVAC Systems oferuje kompleksową usługę w przypadku gruntowej pompy ciepła. Zajmiemy się projektem instalacji, jej montażem oraz wykonaniem odwiertów.

zasada działania powietrznej pompy ciepła
gruntowe pompy ciepła
Aspekty prawne gruntowych pomp ciepła
Poziome gruntowe wymienniki ciepła:

Zgodnie z prawem budowlanym, wymienniki gruntowe stanowią przyłącze cieplne do budynku i nie wymagają pozwolenia na budowę. Zamiar przystąpienia do wykonania poziomego GWC należy zgłosić wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi, właściwemu ze względu na miejsce prowadzenia prac

Pionowe gruntowe wymienniki ciepła

Ten rodzaj wymienników podlega określonym aktom prawnym :

 • Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. 2011 nr 163 poz. 981 z późniejszymi zmianami)
 • budowlane (Dz.U. nr 243 poz. 1623 z późniejszymi zmianami)
 • Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. 2012 poz. 647 z późniejszymi zmianami)
 • Prawo ochrony środowiska (Dz.U. 2008 nr 25 poz. 150 z późniejszymi zmianami)
Należy wiedzieć, że:
 • wykopy i odwierty do głębokości 30 m nie wymagają projektu , chyba że prace są prowadzone na obszarach górniczych
 • wykopy i odwierty do głębokości 100 m wymagają projektu prac geologicznych
 • wykopy i odwierty do głębokości większej niż 100 m wymagają projektu prac geologicznych oraz zgłoszenia i uzyskania zgody od jednostki administracyjnej zajmującej się pracami górniczymi.
Pompa gruntowa BOSCH Compress 7800i LW

Gruntowa pompa Compress 7800i LW zaopatrzy Twój dom w ciepło oraz ciepłą wodę. Wariant ze zintegrowanym zasobnikiem ciepłej wody zajmuje niewiele miejsca. System wyposażony jest w bramkę internetową i może być sterowania zdalnie.

Gruntowa pompa od BOSCHA jest dostępna w trzech wariantach i w 4 różnych mocach z szerokim zakresem modulacji. To model idealny zarówno do nowych i jak modernizowanych budynków. Efektywność pompy gruntowej Compress 7800i LW to zasługa technologii inwerterowej o współczynniku SCOP do 5,,55 i klasie energetycznej A+++.

 • Dostępne 4 moce: od 6 kW do 16 kW
 • Klasa energetyczna A+++
 • Wersja LW: bez wbudowanego zasobnika c.w.u.
 • Modulowana moc grzewcza
Pobierz broszurę
gruntowa pompa ciepła bosch
gruntowa pompa ciepła mitsubishi
Pompy ciepła nowej generacji: Jeszcze wyższa skuteczność przy niskich temperaturach

Nowa generacja pomp ciepła Mitsubishi Electric – pompy ciepła Ecodan Generacja D oraz urządzenia Zubadan Inverter – to rozwiązania oferujące wysoką skuteczność oraz efektywność pracy nawet przy bardzo niskich temperaturach. Urządzenie Zubadan Inverter działa z pełną mocą nawet przy temperaturze -150C, jednocześnie zachowując wydajność i pracując niezawodnie przy temperaturach sięgających nawet -280C. Pompy ciepła Ecodan Generacja D to z kolei zwiększony gwarantowany zakres pracy grzania w temperaturach do -200C. Idące w parze z powyższymi wskaźnikami wysokie temperatury zasilania rzędu 600C sprawiają, że pompy ciepła powietrze-woda Ecodan seria D z urządzeniem Zubadan Inverter uzyskują bardzo dobre wskaźniki efektywności także w połączeniu z typowymi grzejnikami.

Wysoka skuteczność pracy pomp i urządzeń Mitsubishi Electric nowej generacji przekłada się na szerokie możliwości instalacyjne. Systemy Zubadan Inverter doskonale sprawdzają się we wszystkich obiektach, bez względu na uwarunkowanie budynku. Zawsze działają z najwyższą mocą w całym zakresie roboczym. Jednocześnie pompy ciepła Ecodan Generacja D dostępne w trzech wariantach – SUZ-SWM40VA, SUZ-SWM60VA oraz SUZ-SWM80 – pozwalają na optymalne dopasowanie mocy grzewczej do zapotrzebowania budynku. Na uwagę zasługują również nowe pojemności jednostek z wbudowanymi zasobnikami ciepłej wody użytkowej. W zależności od potrzeb obiektu możemy sięgnąć po pompę Ecodan z serii D z zasobnikiem o pojemności – 170l i 300l.

Pobierz broszurę
Masz pytania?
Czekamy na Twój kontakt!
Jakub Dobruchowski
Starszy Inżynier Sprzedaży

  +48 579 959 800
  kuba@hvacsystems.pl
Łukasz Szprync
Kierownik Działu Instalacji

  +48 692 203 189
  lukasz@hvacsystems.pl